Kioski multimedialne - infokioski i ich zastosowanie

InfokioskKioski multimedialne - infokioski i ich zastosowanie

Bardzo szybki rozwój technologii w ostatnich latach sprawił, że przekazywanie informacji stało się o wiele łatwiejsze. Obecnie coraz więcej osób, aby znaleźć interesującą informację, korzysta z urządzeń elektronicznych. Wśród takich urządzeń znajdują się m.in. kioski multimedialne.


Czym są kioski multimedialne?

Kioski multimedialne (zwane także infokioskami), to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na przekazywanie cennych informacji osobom znajdującym się w określonej lokalizacji. Infokioski stały się w ostatnich latach bardzo popularne wśród wielu instytucji publicznych i prywatnych. W dobie dążenia do jak najszybszego uzyskania informacji, infokioski stanowią ciekawą alternatywę nie tylko dla materiałów informacyjnych w formie papierowej, ale także dla przenośnych urządzeń, które ze względu na swoje małe rozmiary mogą sprawiać trudności w przekazywaniu informacji, szczególnie jeśli trzeba pokazać zdjęcie, film lub wyświetlić mapę.

Jak jest zbudowany i jak działa kiosk multimedialny?

Kiosk multimedialny to urządzenie, które można najprościej scharakteryzować jako skrzyżowanie komputera z tabletem. Składa się on z podestu, w którym znajduje się komputer oraz z monitora dotykowego. Podest kiosku multimedialnego, w który znajduje się komputer, jest obudowany wysokiej jakości materiałami pozwalającymi chronić sprzęt elektroniczny wraz z okablowaniem przed uszkodzeniami. Z kolei monitor dotykowy umożliwia wygodne przeglądanie najważniejszych informacji bez konieczności korzystania z dodatkowego osprzętu. Kioski multimedialne często są uzupełniane o głośniki stereofoniczne, które oprócz informacji pisemnej, pozwalają także na uzyskanie informacji głosowej. Dzięki posiadanym przez infokiosk sterownikom, możliwe jest odtworzenie filmu lub animacji. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku gdy taki infokiosk będzie pełnił funkcję przewodnika dla osób podróżujących lub też odwiedzających muzeum bądź ekspozycję.

Oprócz standardowych modeli infokiosków różniących się miedzy sobą rozmiarami, kształtem i funkcjonalnością, istnieje także możliwość zakupu specjalnie wzmocnionych infokiosków, które pozwalają na korzystanie z nich także na otwartych przestrzeniach, bez względu na aktualne warunki atmosferyczne. Bardzo cenną informacją dotyczącą infokiosków, jest z pewnością fakt, że można dopasować sposób jego działania do wymogów użytkownika i przy współpracy z producentem i z informatykami, stworzyć unikalne urządzenie, które będzie doskonale spełniało swoją rolę w określonych sytuacjach. Takie skrojenie urządzenia na miarę pozwala na osiągnięcie pełnej satysfakcji przez korzystające z niego osoby.

    Zastosowanie kiosków multimedialnych

    Kioski multimedialne mają bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w turystyce, gdzie służą jako źródło informacji na temat tego, które z miejsc warto jest odwiedzić i jak dotrzeć do konkretnej lokalizacji w danej miejscowości. Z kiosków multimedialnych coraz częściej korzystają banki, instytucje finansowe i urzędy. Pozwalają one w takim przypadku uzyskać przez klientów i petentów cenne informacje, ale również załatwić wiele spraw bez konieczności czekania w kolejce.

    Kioski multimedialne coraz częściej można spotkać w muzeach i na ekspozycjach, gdzie przekazują wiedzę na temat różnych eksponatów, w punktach sprzedaży - gdzie służą do promocji określonych towarów i usług, ale również na dworcach i lotniskach. W tym ostatnim przypadku oprócz przekazywania ważnych informacji dla podróżnych, pełnią one często funkcję biletomatów i punktów doładowania kart miejskich.

    Istnieje możliwość zakupu kiosku multimedialnego i zamontowania go w określonym miejscu na stałe lub też wypożyczenia go na określoną okazję. Kioski multimedialne są łatwe w podłączeniu, a ze względu na swoją niewielką wagę, nie sprawiają trudności przy ich przenoszeniu. Z kolei okablowanie wchodzące w skład infokiosku można z łatwością ukryć w jego podstawie.

    Źródła: