Projekty fotowoltaiczne a dofinansowanie z Unii Europejskiej

Projekty fotowoltaiczneW jaki sposób można pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na projekty fotowoltaiczne? Okazuje się, że jest to droga o wiele prostsza, niż można by sądzić.

Inwestowanie w panele fotowoltaiczne oraz inne urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii nie musi być - jak się powszechnie sądzi - kosztowne. Dzięki Unii Europejskiej możemy uzyskać dotacje, które pokryją znaczą część kosztów takiej inwestycji. Co więcej, dofinansować nas może również Urząd Miasta oraz inne instytucje władz lokalnych. W jaki zatem sposób możemy ubiegać się o pozyskanie środków finansowych, które chcemy przeznaczyć na zakup i instalacje paneli fotowoltaicznych?

Firmy

Na samym początku warto podkreślić, że firma, którą zatrudnimy do instalacji paneli fotowoltaicznych może w naszym imieniu ubiegać się o pozyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej na montaż paneli. Firma - o ile taka usługa znajduje się w jej ofercie - przygotowuje wszystkie etapy wymagane do ubiegania się o unijne dofinansowanie. Składa pełną dokumentację, której okazanie jest niezbędne; wykonuje projekty i audyty energetyczne.

Warto podkreślić, że taka usługa jest najbardziej korzystna przede wszystkim dla klienta. Po pierwsze, otrzymuje on możliwość unijnego dofinansowania, którego nie trzeba zwracać. Po drugie, proces ubiegania się o dodatkowe środki pieniężne przejmuje firma, która później wykona całą pracę związaną z instalacją i montażem paneli fotowoltaicznych - dodatkowo procent dofinansowania jest dość wysoki i odczuwalny, dlatego bez wątpienia warto zdecydować się na pozyskanie dofinansowania. W tym miejscu należy także dodać, że pozyskane środki finansowe można przeznaczyć nie tylko na budową paneli fotowoltaicznych, ale również na ich przebudowę czy rozbudowę.

Korzyści

Źródła odnawialne przynoszą wiele korzyści osobom prywatnym oraz firmom i przedsiębiorstwom. Nie pozostają również bez znaczenia jeśli chodzi o środowisko naturalne. Ich główną zaletą jest fakt, że w widoczny sposób potrafią zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Ma to największe znaczenie przede wszystkim dla gospodarstw wiejskich, które zajmują się sadownictwem lub innymi dziedzinami - tam każda oszczędność na energii elektrycznej jest bardzo korzystna.

Właśnie z tego względu między innymi panele fotowoltaiczne są najbardziej widoczne na dachach budynków gospodarstw wiejskich. Urządzenia fotowoltaiczne możemy również zobaczyć bez najmniejszego problemu na terenach podmiejskich. Popularność tego rozwiązania udowadnia, że ma ono dużo korzyści.

Podsumowując - pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej nie musi być trudne, tym bardziej, że większość formalności może wykonać za nas firma zajmująca się odnawialnymi źródłami energii. Wysokość dofinansowania może sięgać nawet 50% wszelkich kosztów i więcej, zatem jest to naprawdę opłacalna propozycja. Decydując się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, obniżymy rachunki za energię elektryczną oraz przysłużymy się ekologicznym rozwiązaniom.

Źródła: