Maskotka Unii Europejskiej

Maskotka UEMaskotka Unii Europejskiej

Unia Europejska jako wspólnota ma kilka symboli, podkreślających jej jedność i krzewiących ideę integracji. Zazwyczaj wymieniając je skupiamy się na wspólnej walucie, hymnie, paszporcie oraz fladze. Warto pamiętać o tym, że jednym z symboli Unii jest również jej maskotka, nosząca imię Syriusz. Pochodzi ona od nazwy najjaśniejszej z gwiazd, ale na tym jej podobieństwa do nich się kończą.

Syriusz przyjmuje postać zabawnej, uśmiechniętej, niebieskiej stonogi. Jest ubrany w granatową koszulkę z gwiazdkami, jak na fladze Unii Europejskiej. Rozłożone dłonie w białych rękawiczkach wyrażają otwartość i życzliwość. Oficjalnie Syriusz jest ubrany właśnie w koszulkę z flagą UE, ale warto wspomnieć, iż w każdym kraju maskotka wygląda nieco inaczej.

Każde państwo członkowskie Unii ma prawo ubrać Syriusza w to, co jest dla niego charakterystyczne. Maskotka może również otrzymywać określone atrybuty, które kojarzą się z danym rejonem. Nie każdy kraj stworzył jeszcze własną wizję maskotki, ale wiele już to uczyniło.

Obrazek ze strony: polskaturystyczna.pl

Francuski Syriusz posiada czarną czapkę oraz akordeon. Maskotka z Niemiec ubrana jest w zielony kapelusz i trzyma w ręku kijek. Włoski Syriusz gra na banjo, a hiszpański na gitarze. Maskotka z Danii trzyma w dłoni wiosło, a z Holandii bukiet tulipanów. Portugalski Syriusz zszywa rybackie sieci. Maskotka z Finlandii posiada ekwipunek do jazdy na nartach. Jest również ubrana w zimową czapkę. Syriusz z Austrii nawiązuje do tradycji swojego kraju poprzez dzierżenie w dłoni tortu oraz noszenie na głowie peruki, nawiązującej do fryzury Mozarta. Irlandzka maskotka nosi zieloną czapkę, a w dłoni trzyma koniczynkę. Brytyjski Syriusz ma na głowie słynny, czarny melonik.

Obrazki ze strony: europa_w_naszej_szkole.republika.pl

Nie da się ukryć, że Syriusz został stworzony dla najmłodszych obywateli Unii Europejskiej. Dzieci uwielbiają tą maskotkę, zwłaszcza, iż Syriusz często pojawia się na różnorodnych imprezach czy innych uroczystościach, związanych z Unią. Przebranie kogoś za uśmiechniętą maskotkę UE sprawia dzieciom wiele radości. Maluchy chętnie fotografują się z Syriuszem, bawią się z nim. Dzięki temu unijne idee równości, jednoczenia i integracji docierają do wszystkich obywateli, nawet tych najmłodszych.